Facebook #webkentyazilim Webkent Yazılım LinkedIn Webkent Yazılım Foursquare
Ana Sayfa İletişim
 
 
E-Ticaret Ödeme İşemlerinde 3D Sanal Pos Uygulamaları
 

3D Secure Nedir?
İnternet üzerinden kredi kartı ve banka kartıyla yapılan alışveriş işlemlerinin güvenliğinin artırılması için geliştirilmiş bir sistemdir. 3D Secure sistemini yüz yüze alışverişlerdeki chip&pin uygulamasının sanal alışverişlerde kullanılan versiyonu olarak da tanımlayabiliriz.

Visa ve MasterCard'ın geliştirdiği "güvenli sanal alışveriş" çözümü ile hem kart sahipleri hemde üye işyerleri sahtekarlıklara karşı güvence altına alınmıştır.

3D Secure Neden Güvenlidir ?
3D Secure sisteminde, sanal ödeme işlemi gerçekleşirken, banka tarafından kart sahibine sadece kendisinin bildiği ödeme şifresi sorulmakta ve kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Bu sayede yetkisiz kişilerin kartlarını internet ortamında kullanması engellenmektedir.

3D Secure Nasıl Çalışır ?
• Kart sahibi, kartını internet bankacılığı kanalıyla bankasına kaydettirir. Kartına bağlı bir şifre ve bir güvenlik soru - cevabı tanımlar.
• Kart sahibi, sisteme uyumlu sanal işyerinde alışverişini yapar ve ödeme bölümüne geçer.
• Kart sahibinin karşısına, bankası tarafından, işlem şifresini ve kişisel güvenlik mesajını soran bir pop-up ekran açılır.
• Kart sahibi şifresini girerek işleme devam eder. Şifre, banka tarafından doğrulanınca işlem tamamlanır.

Faydaları Nelerdir ?

•Fraud işlemlerinde azalma ve garanti ödeme: chip&PIN yöntemine benzeyen "Verified by Visa" ve "MasterCard SecureCode" alışveriş çözümlerinin güvenli olması sayesinde fraud işlemlerinde azalma meydana gelirken garanti olarak ödeme yapılması sağlanmış olacaktır.
• Satışlarda artış: Visa Avrupa tarafından Almanya, İspanya ve İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre Verified by Visa tarafından sağlanan güvenlik internet üzerinden alışveriş yapmayan kişilerin %84'ünü alışveriş yapmaya, internet üzerinden sık alışveriş yapmayan kişilerin ise %71'ini daha fazla alışveriş yapmaya teşvik etmektedir.

Müşteriler Bu Hizmetleri Nasıl Kullanırlar ?
•Chip&PIN yöntemine benzeyen "Verified by Visa®" ve "MasterCard® SecureCode™" alışveriş çözümleri müşteriler tarafından kolayca kullanılmaktadır.
•Alışveriş çözümlerini kullanan bir işyeri iseniz, kart sahipleri alışveriş işlemlerini tamamlarken şifreleri talep edilecektir. chip&PIN'de olduğu gibi şifre sadece kart sahibi tarafından bilindiği için 3D Secure ile internet üzerinden yapılan alışverişler de güvenli bir şekilde gerçekleşmektedir. İnternet üzerinden alışveriş yapmak isteyen kart sahibi eğer daha önceden kayıt yaptırmamış ise alışverişini tamamlamadan önce internet siteniz üzerinden de kaydolabilir.

Kart Sahiplerinin Kayıtlı Olmadığı Durumda Nasıl Bir Prosedür Uygulanır ?
Eğer ki kart sahibi bu hizmetlere kayıtlı değil ise işlem 3D Secure kontrolü yapılmadan tamamlanır.
Kart sahibi kayıtlı olmadığı halde bu hizmetler bankası tarafından veriliyor ise "Alışveriş Esnasında Aktivasyon" prosedürü ile kart sahibinin kaydolması talep edilecektir. Kart sahibinin yanıtlaması gereken soruların bulunduğu yeni bir güvenlik penceresi açılır. Bu pencereden hizmete kaydolarak ödeme işlemini tamamlayabilirler.

 

 
Pamukkale Üniversitesi Teknokent B Blok Z-01 DENİZLİ     +90(258) 244 00 50 Web Tasarım | Yazılım